• ALKOMATY

Alkomat to urządzenie, które mierzy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Jest on używany do pomiaru ilości alkoholu w oddechu danej osoby. Pozwala nam na określenie stężenia ilości alkoholu we krwi, którego przekroczenie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Alkomaty to przyrządy, które są używane najczęściej przez policje, do sprawdzenia ilości promili osób prowadzących pojazd. Często stosują go również firmy, które badają swoich pracowników przed rozpoczęciem pracy, w celu sprawdzenia, czy pracownik jest zdolny do wykonywania swoich obowiązków. Duża liczba osób zakupuje te przyrządy do osobistego użytku, w celu określenia czy można w bezpieczny sposób przystąpić do prowadzenia pojazdu. Alkohol w negatywny sposób wpływa na naszą koncentrację oraz uwagę, przez co ważne jest, aby nie sprawić zagrożenia na drodze sobie i innym. Każdy organizm w inny sposób reaguje alkohol, więc chociażby z tego powodu warto się zaopatrzyć w odpowiednie urządzenie do jego dokładnego pomiaru.

Rodzaje alkomatów – na jakiej zasadzie działają?

Na rynku mamy dużą gamę dostępnych urządzeń do pomiaru trzeźwości, natomiast każdy z nich nieco się różni. Jeśli chodzi o rodzaje alkomatów najczęściej mamy do wyboru dwa: półprzewodnikowy oraz elektromechaniczny. Jest to podział, który ma wpływ zarówno na skuteczność, jak i na cenę. Podstawową różnicą, która odróżnia te dwa typy urządzeń do pomiaru trzeźwości są sensory, bo to właśnie na nich należy skupić swoją uwagę podczas wyboru alkomatu, który będzie spełniał nasze wymagania. Jaki alkomat wybrać i czym w zasadzie różnią się te alkomaty?

Alkomat półprzewodnikowy – w tym rodzaju alkomatu, sensor, który odpowiada za dokładność wykonywanego materiału stworzony jest z półprzewodnika. W takim wypadku, alkohol, który utlenia się na powierzchni elektrody sensora, ma wpływ na wzrost przewodności półprzewodnika. Zmiany te zależą w dużym stopniu od zawartości alkoholu w wydychanym przez nas powietrzu. Warto zwrócić uwagę, że sensor ten jest wrażliwy nie tylko na alkohol, a co za tym idzie zmniejsza się dokładność wykonywanego pomiaru. Duży wpływ na wynik może mieć tutaj: nikotyna, aceton u cukrzyków oraz węglowodory. Przez te czynniki możemy uzyskać zawyżony pomiar. Aby uniknąć zbyt wysokiego wyniku podczas wykonywanego badania, możemy przed jego rozpoczęciem, przepłukać jamę ustną wodą oraz stosować się do instrukcji zawartej w opakowaniu produktu.

Alkomaty elektrochemiczne – w tym alkomacie wszystko działa na nieco innej zasadzie. W tym wypadku czujnik, który jest odpowiedzialny za jak najlepszą dokładność pomiaru skupia się na elektrochemicznym utlenieniu alkoholu, za pomocą działania odpowiednich związków chemicznych. W tym procesie alkohol jest przekształcany w kwas octowy, co prowadzi do uwolnienia się elektronów i w ten sposób powstaje prąd elektryczny, którego zawartość staje się proporcjonalna do ilości alkoholu obecnego w wydychanym powietrzu. Ten sposób pomiaru jest o wiele bardziej efektowny przez to, że inne substancje nie zakłócają tego testu.

Jakie cechy mają wpływ przy wyborze alkomatu?

Jeśli chodzi o ich czułość jest to podstawowa cecha sensora, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Przyjmuję się, że alkomaty elektrochemiczne są znacznie bardziej precyzyjne, niż te posiadające sensor półprzewodnikowy. Przez co przyrządy te pozwalają nam na dokładniejszy wynik badania, i to właśnie ten rodzaj alkomatu jest stosowany jako alkomat policyjny. Jeśli więc chodzi o dokładność, aparaty pomiarowe z półprzewodnikiem są obarczone aż 20 procentowym błędem, jest to bardzo dużo, jeśli chodzi o badanie stanu trzeźwości. Jeśli osoba kupująca taki alkomat nie zdaje sobie z tego sprawy, może nieść to za sobą duże konsekwencje. Natomiast trzeba pamiętać, że istnieją również takie alkomaty półprzewodnikowe, których zakres błędu to zaledwie 5 procent. Przechodząc do kolejnych cech tych aparatów, chcieliśmy skupić się na kalibracji alkomatu. Ze względu na mniejszą stabilność sensora w alkomatach półprzewodnikowych, należy poddawać je częstszej kalibracji, niż w przypadku elektrochemicznych, która jest dwukrotnie niższa. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest żywotność takiego sensora, jest to na tyle istotna sprawa, że pozwoli nam określić, czy lepiej zainwestować w bardziej trwały sprzęt, czy taki, który może szybko ulec zniszczeniu. Tak więc żywotność sensora w alkomatach półprzewodnikowych jest znacznie krótsza, niż w przypadku sensora elektrochemicznego. Warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia, czy sensor jest wymienny, ponieważ może to mieć wpływ na zainwestowane w niego pieniądze. Jeśli sensor nie jest wymienny, może się okazać, że alkomat już po dwóch kalibracjach może trafić do kosza. Cena tych alkomatów to chyba jedna z nielicznych czynników, która przewyższa alkomaty z sensorem półprzewodnikowe nad tymi elektrochemicznymi. Najtańsze alkomaty z sensorem półprzewodnikowym znajdziemy już za kilkadziesiąt złotych, gdzie w przypadku tych elektrochemicznych będziemy musieli zapłacić kilkukrotnie więcej.

Alkomat – jaki wybrać?

Jeżeli chodzi o wybór alkomatu jest to dość indywidualna kwestia, ze względu na ilość dostępnych wariantów na rynku, każdy stara się wybrać taki, który będzie zarówno odpowiadał jego preferencją oraz portfelowi. Nie każdy z nas korzysta z tego urządzenia na tyle często, aby zdecydować się na jego zakup w bardzo wysokiej cenie. Aparaty, które posiadamy są urządzeniami zarówno bardzo dobrymi pod względem jakościowym, jak również nie posiadają wygórowanych cen. Jeśli chodzi o wybór alkomatu należy przeanalizować swoje potrzeby i określić w, jak dużym stopniu jest on nam potrzebny. Jeżeli nie jesteśmy osobami, które potrzebują dokładnych pomiarów wykonanych przez ten przyrząd oraz nie będą korzystały z urządzenia bardzo często, z pewnością zadowolą się alkomatami z półprzewodnikiem. Natomiast osoby, dla których to urządzenie jest bardzo przydatne, a testy trzeźwości będą wykonywane często, powinni zastanowić się nad zainwestowaniem swoich pieniędzy i kupnem lepszego aparatu pomiarowego.