• KONCENTRATORY TLENU

Koncentrator tlenu to specjalistyczne urządzenie medyczne służące do podawania pacjentowi powietrza o zwiększonej zawartości tlenu. Za pomocą koncentratora sami jesteśmy w stanie ustawić odpowiedni dla naszych potrzeb przepływ tlenu. Działanie tego urządzenia polega na poborze powietrza z otoczenia oraz absorpcji azotu, dzięki czemu do naszego organizmu trafia tlen o stężeniu, które przekracza 90%. To wspaniałe urządzenie może również, filtrować oraz oczyszczać powietrze, a jeśli posiada specjalny pojemnik, może służyć do jego nawilżania. Przez fakt, że koncentratory tlenu są bardzo łatwe w obsłudze, świetnie sprawdzają się w użytku domowym, a osoby starsze mogą same z nich korzystać bez żadnych problemów. Możemy śmiało stwierdzić, że koncentratory tlenu to w dużej mierze, bezpieczniejsza alternatywa, niż butlę tlenowe. Koncentratory mają to do siebie, że w przeciwieństwie do butli tlenowych, nie zwiększają objętości tlenu w powietrzu, czyli nie rozpowszechniają ognia w razie pożaru oraz nie powodują ryzyka wybuchu. To urządzenie jest też bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga wymiany butli, ze względu na to, że tlen produkowany jest na okrągło.

Koncentratory tlenu - kiedy stosować

Jeśli chodzi o zastosowanie koncentratorów tlenu, największa grupa osób korzystająca z nich to osoby, które cierpią na różnego rodzaju problemy z płucami. Nawet najmniejsza aktywność fizyczna może w znaczącym stopniu może wpłynąć na podniesienie się ich potrzeb zapotrzebowania tlenowego. Dzięki podaniu takiego tlenu możemy zmniejszyć uczucie duszności, a co za tym idzie pozwoli mu to na lepsze oddychanie i większy komfort życia. W przypadku chorób przewlekłych, które są związane z układem oddechowym może okazać się niezbędny. Koncentrator tlenu może pomóc również sytuacji nagłej, takiej jak: niewydolność oddechowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc, czy nawet w nowej chorobie, jaką jest covid-19.

Zastosowanie tlenoterapii jest bardzo szerokie, a podawanie go nie służy tylko do walki z poważnymi chorobami układu oddechowego. Tlenoterapia wspomaga nawet rehabilitacje po różnego rodzaju zabiegach. Posiada również zastosowanie w zmniejszeniu objawów alergii, menopauzalnych oraz menstruacyjnych. To urządzenie możemy używać również w stanach depresyjnych, chronicznego zmęczenia, bezsenności, przy długotrwałej ekspozycji na stres, nawracających bólach głowy oraz przy problemach ze skupieniem uwagi.

Koncentrator tlenu do oddychania - jaki wybrać?

Jeśli chodzi o rodzaje koncentratorów mamy do wyboru dwa, a mianowicie koncentrator stacjonarny oraz przenośny. Mimo, że sposób jego użytkowania jest taki sam, warto zastanowić się, który z nich jest bardziej dostosowany do naszych potrzeb.

Koncentrator tlenu przenośny - jest to sprzęt medyczny, który ze względu na swoje małe gabaryty umożliwia pacjentowi podawanie tlenu nawet poza domem. Niestety mimo większej wygody ten domowy koncentrator tlenu jest trochę mniej produktywny. Zaleca się stosowanie go przez osoby, które nie mają znaczących problemów z oddychaniem, a co za tym idzie stosują są raczej okazjonalnie i jest to bardziej uzupełnienie terapii aparatami stałymi.

Koncentrator tlenu stacjonarny - jest to urządzenie stosowane najczęściej, ze względu na jego większą wydajność w porównaniu z koncentratorem przenośnym. To urządzenie medyczne wykorzystuje się najczęściej w szpitalach, klinikach, przychodniach oraz w domach prywatnych. Ten rodzaj koncentratora tlenu gwarantuje nam mimo sporych gabarytów, bardzo efektowną pracę.