• PULSOKSUMETRY

Pulsoksymetr jest to urządzenie medyczne, które służy do monitorowania nasycenia krwi tlenem. Jest to metoda bezinwazyjna, która pozwoli zbadać saturację (SPO2) oraz tętno pacjentowi. Urządzenie jest dostępne do użytku domowego, ale również jest używane w przychodniach i szpitalach. Jest to produkt medyczny, który musi posiadać certyfikat CE. Najczęściej spotykaną wersją jest ten zakładany na palec. Na rynku dostępny jest również model zakładany na nadgarstek. Nowoczesne modele pulsoksymetru posiadają również funkcję bluetooth, która umożliwia połączenie z aplikacją w telefonie. Urządzenie działa na zasadzie pulsoksymetrii, czyli urządzenie sprawdza stopień pochłaniania światła przez krew. Dzięki rozróżnieniu światła czerwonego (660 nm) i światła podczerwonego (940 nm), można otrzymać wynik, czyli stopień nasycenia krwi tlenem. Prawidłowy poziom saturacji wynosi 95-99%, natomiast saturacja na niższym poziomie to oznaka niedotlenienia.

Pulsoksymetr - zastosowanie 

Ze względu na szybkość działania, pulsoksymetry są stosowane w karetkach pogotowia oraz wszystkich oddziałach w jednostkach szpitalnych (oddziałach ratunkowych i oddziałach intensywnej terapii). Urządzenie można stosować u wszystkich pacjentów, jeśli chodzi o wiek, ponieważ nawet na noworodkach możliwe jest użycie pulsoksymetru. Zastosowanie tego urządzenia jest kluczowe podczas trudności z oddychaniem przez pacjenta. Bardzo często, sprawdza się również saturację po znieczuleniu ogólnym. W szpitalach, wybierane są większe oraz dokładniejsze modele pulsoksymetru. Mają one również wiele dodatkowych funkcji, które pozwalają na podejmowanie trafniejszych decyzji przez lekarzy. Urządzenie może się również okazać kluczowe dla wyczynowców uprawiających sporty w ekstremalnych warunkach. Do tej grupy można zaliczyć alpinistów, maratończyków, narciarzy czy także spadochroniarzy. 

Rodzaje pulsoksymetrów 

Urządzenie to jest przydatne dla osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego. Najczęściej występują dwa rodzaje pulsoksymetrów. Pierwszym z nich jest pulsoksymetr napalcowy, czyli tak zwany kieszonkowy. Drugi rodzaj to pulsoksymetry umieszczane na nadgarstkach. Takie urządzenia są bardzo często wbudowane w różnego rodzaju zegarki sportowe, smartwatche czy opaski. Działają one nieco inaczej, niż klasyczne pulsoksymetry napalcowe. Najnowsze urządzenia, a także dobre jakościowo są w stanie pokazywać prawidłowy wynik saturacji i tętna. Mała ilość przeprowadzonych badań nie pozwala na wybór, który rodzaj jest bardziej efektywny. Bardzo ważne jest to, aby pulsoksymetry posiadały status, który informuje o tym, że jest to wyrób medyczny z potwierdzonym certyfikatem CE.