Dezynfekcja lotna jest jednym z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów na dezynfekcję pomieszczeń. Preparat lotny, który znajduje się w opakowaniu, po wyjściu z atomizera zaczyna oddziaływać na otoczenie. Środek dezynfekujący, zawarty we wnętrzu produktu, jest silnie skondensowanym aerozolem, który uwalnia się i odkaża pomieszczenie. Czy aby na pewno taki sposób dezynfekowania jest bezpieczny dla ludzi? Sprawdzamy za i przeciw oraz podpowiadamy, jakie alternatywy proponuje nam dzisiejsza technologia.

Jakie wady posiada dezynfekcja lotna?

Zdalna dezynfekcja biur za pomocą środków lotnych może powodować szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych wśród ludzi i zwierząt. Alkohol, który jest bardzo często wykorzystywany w tego typu specyfikach, może przy dłuższej ekspozycji powodować podrażnienie dróg oddechowych. Etanol, jako związek lotny, powoduje także szybsze przesychanie skóry. Wadą dezynfekcji lotnej jest także nieprzyjemny, ostry zapach preparatu, który jest bardzo często maskowany przez olejki eteryczne, dodawane do produktów. Mimo stosunkowo niskiej ceny i szybkiego procesu odkażania, zdalna dezynfekcja biur metodą zamgławiania nie jest sposobem idealnym na pozbycie się drobnoustrojów. Preparat do dezynfekcji związkami lotnymi jest bardzo często proponowany w wygodnych, poręcznych tubach do aplikowania. Rodzi to ryzyko nieuprawnionego dostępu przez dzieci, które powinny mieć absolutnie wzbroniony dostęp do tego typu produktów.

Inne metody dezynfekcyjne. Która z nich jest najbezpieczniejsza?

Jedną z alternatyw dezynfekcji lotnej jest odkażanie za pomocą światła ultrafioletowego. Jest to metoda doskonale znana i przez dziesięciolecia wykorzystywana w medycynie, laboratoriach, aptekach. Działanie promieniowania UV-C jest niezwykle silne i skuteczne. Choć i ta metoda nie jest idealna (bezpośrednia ekspozycja na promieniowanie UV-C jest dla ludzi szkodliwa), to odkażanie za pomocą specjalistycznych, certyfikowanych urządzeń jest w pełni bezpieczne. Robot do dezynfekcji światłem UV-C nie wymaga nadzoru pracownika, który maszynę obsługuje. W pełni automatyczna dezynfekcja w kilka minut oczyszcza około 99,99% wirusów, bakterii i grzybów z pomieszczenia biurowego, mieszkania, czy magazynu.

Robot do dezynfekcji światłem UV-C – w jaki sposób oddziałuje na przestrzeń?

Urządzenie do dezynfekcji AUTONOMIC ROBOT PRO to jeden ze sposobów na dezynfekcję otoczenia za pomocą bakteriobójczego światła UV-C. Technologia uwalniania nadfioletu dalekiego sprawdza się m.in. w dezynfekowaniu:

  • małych pomieszczeń (mieszkania, biura, lokale użytkowe, pokoje hotelowe);
  • przestrzeni średniej wielkości (poczekalni, gabinetów lekarskich, aptek, lokali gastronomicznych);
  • dużych hal (magazynów, fabryk, linii produkcyjnych).

Urządzenie stanowi jedną z najbezpieczniejszych metod dezynfekcji dla użytkownika. Dezynfekcja taką techniką jest stosunkowo szybka (trwa od kilku, do kilkudziesięciu minut) i bezinwazyjna (patogeny są dezaktywowane za pomocą wiązki światła). Bliski kontakt ze światłem UV-C może być dla człowieka niekorzystny, dlatego Urządzenie do dezynfekcji AUTONOMIC ROBOT PRO wykorzystuje system czujników bezpieczeństwa, wyłączających robota po wykryciu nawet najmniejszego ruchu.