Dezynfekcja pomieszczeń to temat niezwykle doceniany szczególnie w obecnej sytuacji związanej z kolejną falą koronawirusa. Ostrożność oraz stosowanie się do zaleceń mogą okazać się niewystarczające. Stąd też ciągle rosnące zainteresowanie tego typu usługami.

Niekorzystny wpływ ozonowania na zdrowie 

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, iż zastosowanie ozonu do dezynfekcji miejsc ma wiele niekorzystnych skutków dla zdrowia i samopoczucia osób w miejscach poddawanych dezynfekcji. Wynika to z faktu zastosowania wysokiego stężenia ozonu, tak aby był on w stanie zneutralizować wirusy, dzięki czemu wykazuje zdecydowanie silne i drażniące działanie na błonę śluzową dróg oddechowych oraz spojówki, co powoduje ich zaczerwienienie, ból, kaszel oraz znaczne trudności w oddychaniu. Jest to wysoce niebezpieczne szczególnie w przypadku osób chorych na astmę, u których może powodować ryzyko wystąpienia napadów astmatycznych i duszności. Ozon powoduje także zmniejszenie wydolności frakcji płuc poprzez zmniejszenie w nim wartości wdychanego tlenu, co powoduje większe ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem krążenia czy spadek ciśnienia. 

Jakie są negatywne aspekty stosowania ozonu? 

Podczas przeprowadzania dezynfekcji za pomocą ozonu znacznemu zniszczeniu ulegają także elementy wyposażenia danego miejsca. Warto również wspomnieć o tym, że przeprowadzany proces ozonowania daje efekt nietrwały i należy przeprowadzać go w dość często. Dlatego też nie zapewnia on pełnej ochrony przed wirusem choroby COVID-19. 

Negatywne aspekty stosowania ozonowania jako źródła dezynfekcji:

  • działanie drażniące na błony śluzowe, drogi oddechowe i spojówki,
  • zwiększa prawdopodobieństwo napadów astmatycznych,
  • zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia,
  • powoduje niszczenie elementów wyposażenia,
  • nie daje pełnej ochrony przed wirusem choroby COVID-19,
  • krótkotrwałe efekty.

Czy istnieje bezpieczna alternatywa dla ozonowania?

O wiele lepszą alternatywą dla dezynfekcji jest zastosowanie światła UV-C. Robot do dezynfekcji światłem UV-C pozwala na wykorzystanie światła ultrafioletowego, które daje najwyższy poziom dezynfekcyjny dla usunięcia z otoczenia bakterii, grzybów, wirusów oraz innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Wszystkie lampy bakteriobójcze mają jednocześnie wirusobójcze działanie. Dzięki promieniowaniu wszystkie chorobotwórcze drobnoustroje są nieodwracalnie uszkodzone i dezaktywowane. Specyfikacja światła UV-C uznawana jest za najbardziej skuteczną i innowacyjną metodę, która pozwala na uzyskanie zarówno satysfakcjonujących jak i bezpiecznych efektów. Dzięki temu jest to metoda o wiele bardziej przyjazna dla użytkownika. 

Jak skutecznie zdezynfekować pomieszczenia?

W alternatywie dla klasycznego ozonowania warto zdecydować się na inne, bezpieczniejsze dla zdrowia metody. Dobrym pomysłem jest zastosowanie dezynfekcji lampami bakteriobójczymi UV-C. Dzięki nim szybko i skutecznie pozbędziemy się wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów, bakterii i wirusów (w tym wirusów choroby COVID-19). Dzięki temu zyskamy czyste i bezpieczne powietrze.