W czasie pandemii koronawirusa szczególne znaczenie ma skuteczne dezynfekowanie wszelkich miejsc i powierzchni. Wirus wywołujący chorobę rozprzestrzenił się w kilkuset państwach i zmusza społeczeństwo do wykorzystywania nowych rozwiązań dotyczących różnych kwestii. W Chinach, gdzie wirus miał swoje źródło zaczęto wykorzystywać specjalny robot do dezynfekcji, który z czasem zyskał popularność na całym świecie. Warto wiedzieć czym dokładnie jest to urządzenie oraz w jaki sposób działa.

Robot do dezynfekcji – najważniejsze informacje 

Robot do dezynfekcji to specjalne urządzenie, które pozwala na skuteczną dezynfekcję nawet 20 do 36 tysięcy metrów kwadratowych w czasie godziny. Urządzenia te świetnie się sprawdzają zarówno w szpitalach, w szkołach, a także w różnych zakładach produkcyjnych oraz miejscach publicznych. Dzięki niemu można zapewnić obywatelom większe bezpieczeństwo. 

Większość modeli robotów dostępnych na rynku jest zasilanych benzyną lub ewentualnie energią elektryczną. Jednak z uwagi na tankowanie robotów nie jest to ekologiczne i wygodne rozwiązanie. Rozpoczęto pracę nad stworzeniem robotów elektrycznych, które są o wiele bardziej praktyczne. 

Modele robotów zasilane baterią litową są niezwykle wydajne. Na szczycie mają zamontowaną obrotową kamerę, która może przesyłać obraz do operatora, który steruje kamerą. Aby robot mógł w łatwiejszy sposób poruszać się po różnych nawierzchniach jest wyposażony w podwozie z gąsienicami. Rozwiązanie to jest bardziej praktyczne niż koła, pozwala na swobodne pokonywanie wzniesień i wszelkich przeszkód. 

Co warto wiedzieć o robotach do dezynfekcji?

Roboty dezynfekujące umożliwiają zdalną dezynfekcję biur, szpitali i innych przestrzeni publicznych. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie promieniowania UV-C. Wszelkie nawierzchnie już po kilku sekundach ekspozycji na ultrafiolet są wolne od wszelkich bakterii i wirusów, w tym SARS-COV-2, a także innych materiałów mikrobiologicznych. Warto także zaznaczyć, że w wyniku działania silnego światła UV uszkodzone zostają kody genetyczne DNA i patogeny nie są w stanie się rozmnażać w prawidłowy sposób. 

W niektórych modelach zastosowana jest sztuczna inteligencja co znacznie ułatwia sterowanie. Ważną kwestią jest także możliwość autonomicznego dezynfekowania pomieszczeń i łatwość w obsłudze. Roboty są całkowicie bezpieczne. Z powodzeniem można zaprogramować trasę, którą będą pokonywały. Bardzo przydatną możliwością jest także automatyczne rozpoznawanie i omijanie przeszkód. Robota można włączyć i wyłączyć zdalnie, a kiedy poziom baterii jest za niski pojawia się specjalne ostrzeżenie. Automat informuje także o zakończeniu procesu dezynfekcji. 

Robot do dezynfekcji jest niezwykle skuteczny. Dzięki niemu można zmniejszyć liczbę infekcji, a także zapewnić wszystkim wolne od patogenów i bezpieczne środowisko pracy i życia. Z czasem urządzenia te z pewnością staną się coraz bardziej popularne i powszechnie wykorzystywane.