Dezynfekcja i sterylizacja to procesy, które mają zagwarantować bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko infekcji. Jest to niezwykle istotne, ponieważ z pozoru niegroźne infekcje mogą prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Dezynfekcja i sterylizacja to dwa różne procesy. Wiele osób stosuje te pojęcia zamiennie, co jest błędem. Warto uporządkować swoją wiedzę w tym zakresie, aby nie popełniać błędów, które często się zdarzają. 

 

Proces dezynfekcji ma na celu pozbycie się wegetatywnych form drobnoustrojów. Wiele bakterii w procesie ewolucji zdołało wytworzyć formy przetrwalnikowe. W takiej formie są
w stanie przetrwać nawet kilkaset lat. Swoje działanie zaczynają, gdy pojawia się warunki,
w których będą mogły normalnie funkcjonować. Przetrwalniki są bardzo odporne na działanie bodźców chemicznych, dlatego proces dezynfekcji nie wystarczy. Do pozbycia się form wegetatywnych i przetrwalników wymagana jest sterylizacja.

 

Dezynfekcja – rodzaje i kiedy stosujemy?

 

Dezynfekcja służy do wyeliminowania form wegetatywnych drobnoustrojów, ale nie przetrwalnikowych. Po zastosowaniu dezynfekcji czyszczone przedmioty lub powierzchnie mogą nie być całkowicie jałowe. Wiele czynników wpływa na skuteczność przeprowadzonej dezynfekcji. Ten proces zależy od metody dezynfekcji, rodzajów drobnoustrojów i warunków środowiskowych. 

 

Wyróżniamy trzy rodzaje dezynfekcji:

 

  • dezynfekcja chemiczna – przeprowadzana za pomocą środków chemicznych, które mają działanie bakteriobójcze. Można zaliczyć do nich m.in. czwartorzędowe sole aminowe, alkohole, aldehydy, związki metali ciężkich oraz tenzydy, czyli mydło.
  • dezynfekcja fizyczna – przeprowadzana za pomocą dwóch rodzajów czynników odkażających. Jednym z nich jest para wodna o temperaturze ponad 100 st. C. Drugim czynnikiem są promienie UV, które niszczą drobnoustroje unoszące się
    w powietrzu i na dezynfekowanej powierzchni.
  • dezynfekcja termiczno-chemiczna – korzystając z jednej z metod dezynfekcji chemicznej oraz z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Przykładowo
    z wykorzystaniem wrzącej wody.

 

Należy pamiętać, że dezynfekcja powinna być przeprowadzana jako element profilaktyki
w takich placówkach jak: salon kosmetyczny, salon tatuażu, gabinet stomatologiczny itp. Musimy pamiętać, że dezynfekcja nie zabija form przetrwalnikowych. Jeżeli chcemy pozbyć się wszystkich bakterii, konieczna jest sterylizacja.

 

Sterylizacja – na czym polega

 

Sterylizacja to proces, w którym dążymy do zniszczenia wszystkich form drobnoustrojów. Zarówno form wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych. Proces sterylizacji przeprowadzany jest w autoklawie, czyli hermetycznie zamkniętym urządzeniu. Odkażanie jest możliwe dzięki działaniu pary wodnej o wysokim ciśnieniu. Temperatura pary wodnej sięga nawet do 134 st. C i jest w stanie zniszczyć do 99 procent drobnoustrojów. Proces obejmujący zarówno dezynfekcję jak i sterylizację nazywamy dekontaminacją. Przeprowadza się go w tzw. ciągu dekontaminacyjnym. Składa się on ze strefy mycia, odkażania i przechowywania.

 

Zaczynając od części brudnej, w której przeprowadzana jest dezynfekcja, a następnie ręczne czyszczenie z użyciem wody i szczoteczki. Następnym etapem jest część czysta, składa się ona z miejsca do suszenia i sterylizacji. To właśnie w tym miejscu powinien znajdować się autoklaw. Po zakończonej sterylizacji przedmioty, które oczyściliśmy, powinny znaleźć się w przeznaczonym do tego miejscu. Należy pamiętać, że sterylne przyrządy powinny znajdować się minimalnie 30 cm nad ziemią.

 

Dezynfekcja – jak usunąć drobnoustroje chorobotwórcze z powierzchni, zabawek i tkanin?

 

Wiele mówi się o zachowaniu czystości rąk i regularnym ich myciu. Co w przypadku, gdy na powierzchniach zabawek zbierają się drobnoustroje chorobotwórcze? Wszelkiego rodzaju pluszaki, plastikowe zabawki czy gry często trafiają na podłogę. W tym miejscu mają kontakt z dużą ilością bakterii, które się tam gromadzą. Bakterie mogą pozostawać na powierzchni zabawek i tkanin przez wiele godzin, a nawet miesięcy. Niestety nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich bakterii, lecz istnieją sposoby na znaczne ich zredukowanie. 

 

Dobrym sposobem jest korzystanie z parownicy ręcznej, która może usunąć nawet do 99% bakterii z różnych powierzchni. Dezynfekcję można również przeprowadzić bardziej domowymi sposobami z wykorzystaniem zmywarki lub pralki. Więcej dowiecie się w dalszej części artykułu.

 

Dezynfekcja – domowe sposoby

 

Nawet nowe zabawki mogą posiadać na sobie wiele drobnoustrojów, które znajdowały się w opakowaniu. Do takiej dezynfekcji nie jest potrzebna chemia. Wystarczy, że skorzystasz z ręcznej parownicy. Kolejnym sposobem dezynfekcji może być wrzucenie przedmiotów do pralki. Przed wypraniem koniecznie sprawdź metkę, aby dowiedzieć się, czy jest to dozwolone. W niektórych przypadkach konieczne może być wypranie ręczne. Jeśli chcesz zdezynfekować plastikową zabawkę, to możesz włożyć ją do zmywarki na krótki program. W przypadku drewna najlepiej sprawdzi się wilgotna gąbka z mydłem. 

 

Decydując się na dezynfekcję pluszaków, koniecznie sprawdź informacje zawarte od producenta na metce. Jeżeli jednak brakuje etykiety to postaw na bezpieczny wariant prania. 

 

Pluszaki najlepiej wyprać w 30 stopniach, ponieważ wyższa temperatura może uszkodzić materiał. W takim wypadku warto zdecydować się na program do delikatnych materiałów. Jeżeli nie chcesz korzystać z pralki, możesz pomyśleć o dezynfekcji specjalnym środkiem. 

 

Sposoby na zdezynfekowanie tkanin

 

Każdy z nas lubi założyć świeże i pachnące ubrania. Podczas prania warto również pamiętać o odpowiedniej dezynfekcji tkanin. Nieprawidłowo zrobione pranie może nie zabić wszystkich drobnoustrojów, które łatwo wnikają w ubrania. Podczas dezynfekcji ubrań należy pamiętać o kilku zasadach. Jeżeli decydujesz się na wypranie pościeli i ręczników pamiętaj o wysokiej temperaturze. Wiele pralek ma dedykowane programy do poszczególnych materiałów. Pościel i ręczniki powinny być prane w minimum 90 stopniach. Niezwykle istotne są również środki czyszczące, których używamy. Podczas wyboru proszków i płynów do prania sięgnij po te, które niszczą bakterie i wirusy. 

 

Bardzo ważny jest również proces suszenia naszych tkanin. Jeżeli masz taką możliwość postaw na suszarkę bębnową. Jeśli nie jest to możliwe, rozwieś pranie w suchym pomieszczeniu. Gromadząca się wilgoć sprzyja mnożeniu się bakterii. Korzystnie na tkaniny wpływa prasowanie. Wysoka temperatura żelazka usuwa pozostałe drobnoustroje. 

 

Dezynfekcja powierzchni mieszkania

 

Co jakiś czas warto również pomyśleć o dezynfekcji mieszkania. Jeżeli np. przebywała w nim osoba chora, to konieczne jest oczyszczenie wszystkich pomieszczeń i przedmiotów, z którymi zarażony miał kontakt. Takie miejsca jak: krany, stoły, włączniki światła, klamki i inne przedmioty, które były dotykane przez chorego, wymagają dokładnej dezynfekcji. Możesz posłużyć się specjalnymi ściereczkami przeznaczonymi do zniszczenia bakterii. Koniecznie pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu dywanów i podłóg, ponieważ w tych miejscach często gromadzą się spore ilości drobnoustrojów. Podczas sprzątania łazienki i kuchni skorzystaj z wysokiej jakości środków czystości, które poradzą sobie z dezynfekcją bakterii.