Wiele mówi się o zachowaniu czystości rąk i regularnym ich myciu. Co w przypadku, gdy na powierzchniach zabawek zbierają się drobnoustroje chorobotwórcze? Wszelkiego rodzaju pluszaki, plastikowe zabawki czy gry często trafiają na podłogę. W tym miejscu mają kontakt z dużą ilością bakterii, które się tam gromadzą. Bakterie mogą pozostawać na powierzchni zabawek i tkanin przez wiele godzin, a nawet miesięcy. Niestety nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich bakterii, lecz istnieją sposoby na znaczne ich zredukowanie. 

Dobrym sposobem jest korzystanie z parownicy ręcznej, która może usunąć nawet do 99% bakterii z różnych powierzchni. Dezynfekcję można również przeprowadzić bardziej domowymi sposobami z wykorzystaniem zmywarki lub pralki. Więcej dowiecie się w dalszej części artykułu.

Dezynfekcja – domowe sposoby

Nawet nowe zabawki mogą posiadać na sobie wiele drobnoustrojów, które znajdowały się w opakowaniu. Do takiej dezynfekcji nie jest potrzebna chemia. Wystarczy, że skorzystasz z ręcznej parownicy. Kolejnym sposobem dezynfekcji może być wrzucenie przedmiotów do pralki. Przed wypraniem koniecznie sprawdź metkę, aby dowiedzieć się, czy jest to dozwolone. W niektórych przypadkach konieczne może być wypranie ręczne. Jeśli chcesz zdezynfekować plastikową zabawkę, to możesz włożyć ją do zmywarki na krótki program. W przypadku drewna najlepiej sprawdzi się wilgotna gąbka z mydłem. 

Decydując się na dezynfekcję pluszaków, koniecznie sprawdź informacje zawarte od producenta na metce. Jeżeli jednak brakuje etykiety to postaw na bezpieczny wariant prania. 

Pluszaki najlepiej wyprać w 30 stopniach, ponieważ wyższa temperatura może uszkodzić materiał. W takim wypadku warto zdecydować się na program do delikatnych materiałów. Jeżeli nie chcesz korzystać z pralki, możesz pomyśleć o dezynfekcji specjalnym środkiem. 

Sposoby na zdezynfekowanie tkanin

Każdy z nas lubi założyć świeże i pachnące ubrania. Podczas prania warto również pamiętać o odpowiedniej dezynfekcji tkanin. Nieprawidłowo zrobione pranie może nie zabić wszystkich drobnoustrojów, które łatwo wnikają w ubrania. Podczas dezynfekcji ubrań należy pamiętać o kilku zasadach. Jeżeli decydujesz się na wypranie pościeli i ręczników pamiętaj o wysokiej temperaturze. Wiele pralek ma dedykowane programy do poszczególnych materiałów. Pościel i ręczniki powinny być prane w minimum 90 stopniach. Niezwykle istotne są również środki czyszczące, których używamy. Podczas wyboru proszków i płynów do prania sięgnij po te, które niszczą bakterie i wirusy. 

Bardzo ważny jest również proces suszenia naszych tkanin. Jeżeli masz taką możliwość postaw na suszarkę bębnową. Jeśli nie jest to możliwe, rozwieś pranie w suchym pomieszczeniu. Gromadząca się wilgoć sprzyja mnożeniu się bakterii. Korzystnie na tkaniny wpływa prasowanie. Wysoka temperatura żelazka usuwa pozostałe drobnoustroje. 

Dezynfekcja powierzchni mieszkania

Co jakiś czas warto również pomyśleć o dezynfekcji mieszkania. Jeżeli np. przebywała w nim osoba chora, to konieczne jest oczyszczenie wszystkich pomieszczeń i przedmiotów, z którymi zarażony miał kontakt. Takie miejsca jak: krany, stoły, włączniki światła, klamki i inne przedmioty, które były dotykane przez chorego, wymagają dokładnej dezynfekcji. Możesz posłużyć się specjalnymi ściereczkami przeznaczonymi do zniszczenia bakterii. Koniecznie pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu dywanów i podłóg, ponieważ w tych miejscach często gromadzą się spore ilości drobnoustrojów. Podczas sprzątania łazienki i kuchni skorzystaj z wysokiej jakości środków czystości, które poradzą sobie z dezynfekcją bakterii.