Od początków pandemii opracowano i udoskonalono już wiele nowatorskich technik do dezynfekcji lotnisk. Do tej pory jednak ogromnym problemem są duże przestrzenie, w których każdego dnia przewijają się setki – jeśli nie tysiące osób. Szczególnie narażone w kontekście higieny są lotniska i dworce (PKP lub PKS), ponieważ nie dość, że w ciągu jednego dnia może tam przebywać nawet kilkanaście tysięcy osób, to jeszcze pochodzą oni z bardzo różnych regionów. Zatem ryzyko, że któryś z pasażerów był chory lub przyniósł na sobie niebezpieczne bakterie lub wirusy – jest bardzo duże. Rozwiązaniem problemu związanego z dezynfekcją dworców, jest dezynfekcja światłem UV-C.

W jaki sposób robot UV-C radzi sobie z dezynfekcją dworców i lotnisk?

Działanie robota dezynfekującego jest bardzo łatwe. Wystarczy umieścić go w strategicznym punkcie danej przestrzeni i uruchomić. Nie musi robić tego specjalista – wystarczy przeszkolony pracownik. Sama dezynfekcja lotniska lub dworca nie wymaga udziału człowieka. Promienie światła UV-C obejmują swoim zasięgiem cały obszar, docierając nawet do najtrudniej dostępnych miejsc.

Algorytm robota sam sygnalizuje, kiedy dezynfekcja dworców i dezynfekcja lotnisk dobiega końca. Po zakończonej pracy przestrzeń jest całkowicie higieniczna – niemal sterylna. Co istotne – cały proces dezynfekcji jest bardzo krótki i liczony w minutach, co w porównaniu ze żmudnymi technikami tradycyjnymi stanowi kolosalną różnicę.

Chemiczne lub naturalne środki dezynfekujące trzeba najpierw umieścić i rozprowadzić na danej powierzchni, a później odczekać określoną ilość czasu, aż zaczną działać. Później musimy usunąć środek i niekiedy przepłukać daną powierzchnię, aby pozbyć się szkodliwych substancji. W przypadku robota UV-C nie ma konieczności wykonywania żadnej z powyższych czynności przy dezynfekcji lotnisk i dworców przez robota UV-C.

Zdalna dezynfekcja dworców i lotnisk przy użyciu światła – dlaczego jest tak skuteczna?

W miejscach, gdzie na co dzień przebywa duża ilość osób, znajduje się bardzo dużo bakterii, wirusów i innych mikroorganizmów. Te przestrzenie są również bardzo często dezynfekowane, najczęściej przy użyciu specjalnych środków chemicznych. Niestety – mikroorganizmy po pewnym czasie uodparniają się na substancje aktywne zawarte w tego typu preparatach. W związku z tym nawet po ich użyciu musimy liczyć się z ryzykiem zakażenia różnymi chorobami. Dezynfekcja dworców oraz lotnisk środkami chemicznymi to rozwiązanie chwilowe.

Firma ADS zdecydowała się zaprojektować robota dezynfekującego lotniska i inne przestrzenie, który korzysta ze światła UV-C z jednego, prostego powodu. Promienie świetlne oddziałują na mikroorganizmy na poziomie elementarnym, powodując zniszczenie ich błon komórkowych. Wskutek tego – pozbawione “ciała” bakterie po prostu umierają i stają się całkowicie nieszkodliwe. Nie są również w stanie uodpornić się na działanie światła.

Światło UV-C nie pozostawia po sobie żadnych śladów – w przeciwieństwie do innych, często używanych środków do dezynfekcji. Ze zdezynfekowanej przestrzeni możemy korzystać zaraz po zakończeniu pracy robota. Co doskonale komponuje się ze specyfiką miejsc takich jak lotniska czy dworce PKP i PKS. Technologia UV to nowy wymiar bezpieczeństwa w przestrzeniach publicznych, w który możemy wejść już dzisiaj.