Strach przed wirusem paraliżuje każdego, a życie bardzo szybko przemija, warto ten czas wykorzystać maksymalnie. Należy uważać, przestrzegać zasad bezpieczeństwa, jednak dezynfekcja pomieszczeń jest na dużo wyższym poziomie. To nasza codzienność, z którą musimy sobie poradzić. Dzisiaj czujemy się pewniej, że wchodząc do biura gdzie przebywał zarażony współpracownik nie zostaniemy ofiarami wirusa. Ozonowanie, lampy UV-C czy też środki biobójcze to nasi sprzymierzeńcy.
Pandemia koronawirusa już na dobre zmieni świat. Życie zostało wywrócone do góry nogami, ludzie obecnie żyją w strachu o własne zdrowie, obawiają się często nawet najmniejszego kroku, jak chociażby wyjście do sklepu po zakupy.
To zaledwie namiastka codziennych czynności, a nie mówiąc o wizycie w przychodni czy też pobycie w szpitalu. Wszystko odkładane jest na później, byleby uniknąć kontaktu z osobą zarażoną. Powoli jednak gospodarka rusza do przodu, czas, by także ludzie zaczęli żyć normalnie. Wiele firm, instytucji decyduje się na dezynfekcję pomieszczeń.
Od roku naukowcy jasno twierdzą, że wirus na powierzchniach jak biurko, krzesło, klamka może przetrwać od dwóch godzin nawet do dziesięciu dni. Niestety wirus sam nie zniknie, potrzebna jest skuteczna dezynfekcja. Żywotność wirusa uzależniona jest od wielu czynników jak chociażby wilgotność powietrza czy temperatura. 

Sposoby dezynfekcji pomieszczeń

A co w przypadku, gdy w biurze, szpitalu czy też sklepie zostanie potwierdzony przypadek Covid-19? Rozwiązaniem jest odpowiednia dezynfekcja. Obecnie wykorzystywane są trzy metody walki z wirusem: 

Dezynfekcja z wykorzystaniem preparatów biobójczych

Jest to sposób najczęściej spotykany, stosowany w domach, sklepach a nawet szpitalach. Proces ten odbywa się z wykorzystaniem preparatu na bazie alkoholu, przecierana jest powierzchnia, z którą styczność mogła mieć osoba potencjalnie zakażona. Zalecane jest wysokie stężenie alkoholu około 70%. Na rynku można spotkać koncentraty, płyny a nawet gotowe chusteczki, którymi można z łatwością zdezynfekować powierzchnię. Zalety wykorzystania preparatów biobójczych są ogromne, szczególnie niskie koszty, co w obecnych czasach jest bardzo ważne, a także duża dostępność, z łatwością produkt można zakupić praktycznie w każdym sklepie. Jednak zalety, to nie wszystko, pojawiają się także i uchybienia jak chociażby zbyt długi czas dezynfekowania, odbarwienia na przecieranych powierzchniach, a także po prostu pomijanie zainfekowanych miejsc. 

Dezynfekcja przez ozonowanie

Na początek nasuwa się pytanie czym właściwie jest ozon?
W kilku słowach wyjaśnienia to nic innego jak odmiana tlenu zbudowana z trójatomowych cząsteczek, ma ona ogromne właściwości dezynfekujące, niszczone są różnego rodzaju grzyby, wirusy, bakterie, alergeny, roztocza. Proces ozonowania przeprowadzany jest w szczelnie w zamkniętym pomieszczeniu. Ludzie, zwierzęta a także wszelka roślinność nie powinny w tym czasie przebywać w obszarze dezynfekowanym, niestety jest to zabieg szkodliwy dla wszystkich organizmów.
Ozon wytwarza generator zachodzi w nim zjawisko elektryczne, które przemienia tlen w ozon. Specjaliści zalecają zatrudnienie do tego celu specjalistycznych przedsiębiorstw, które doskonale znają specyfikę postępowania z tymi urządzeniami. Podczas zabiegu neutralizowane są mikroorganizmy w całym pomieszczeniu, nawet w miejscach mało dostępnych. Ozonowanie pomieszczeń niesie z sobą także komplikacje jak wysokie koszty zakupu generatora ozonowania a także zatrudnienie profesjonalnej firmy. Nieuwaga może doprowadzić do problemów zdrowotnych personelu. Jednak dezynfekcja szpitali, przychodni czy też zakładu pracy z wykorzystaniem ozonowania na pewno przyniesie wiele korzyści, ludzie będą czuć się na pewno bezpieczniej.

Dezynfekcja z wykorzystaniem lampy bakteriobójczej,

Sprzęt w postaci lampy bakteriobójczej stosowany jest od wielu lat do neutralizowania szkodliwych patogenów. Wykorzystują one promieniowanie UV-C. Jest to fala, którą emituje słońce, która również jest szkodliwa dla organizmów żyjących na ziemi. Przed jej negatywnym wpływem chroni ziemię warstwa ozonowa.

Dezynfekcja światłem UV-C

Stosowana jest w szpitalach i wszelkich placówkach medycznych. Podczas przeprowadzania zabiegu w pomieszczeniu nie może przebywać żaden człowiek. Zaletą tego procesu jest niedługi czas dezynfekcji, od paru minut do zaledwie kilku godzin, znacznie krócej niż ozonowanie. Lampy niszczą wszelkie mikroorganizmy, a co ważne koszty nie są tak wysokie jak w przypadku zakupu ozonatora, a przypadkowe narażenie personelu na jej działanie nie jest w tak dużym stopniu szkodliwe jak w przypadku przeprowadzenia zabiegu ozonowania.
Dezynfekcja z wykorzystaniem lampy UV-C to przyszłość, obecnie coraz częściej można spotkać takie rozwiązanie w robotach. Nowość rynkowa, jednak może zrewolucjonizować cały świat. Urządzenia zdalnie sterowanie samodzielnie dezynfekują pomieszczenia. Osoby obsługujące sprzęt nie są narażone na promieniowanie ultrafioletowe, a także bezpośredni kontakt z wirusem. Rozwiązanie to w dobie pandemii ma wiele zastosowań, nie tylko w szpitalach ale także świetnie sprawdza się w fabrykach czy też biurowcach. Zdalna dezynfekcja firm jest możliwa. 

Bezpieczeństwo w czasach wirusa 

Świat coraz lepiej radzi sobie z koronawirusem, szczepionki, środki ochrony, a także sposoby dezynfekcji pomieszczeń. Specjaliści zalecają połączenie metody wykorzystującej preparaty biobójcze z jedną z dwóch pozostałych ozonowaniem czy wykorzystaniem lampy UV-C. Zastosowanie tych rozwiązań równocześnie pozwala wyeliminować w dużym stopniu koronawirusa. Klienci sklepów, pracownicy przedsiębiorstw czy też pacjenci szpitala i przychodni mogą z większym spokojem powracać do czynności dnia codziennego, bez strachu, że ktoś chory wcześniej przebywał w pomieszczeniu. Dezynfekcja pozwala zabezpieczyć inne osoby przed zarażeniem się wirusem pozostawionym na różnych powierzchniach. Wciąż w otoczeniu są osoby nowo zdiagnozowane, a także te bezobjawowe, które mogą stworzyć dla drugiej osoby stan zagrożenia.