Epidemia koronawirusa zmieniła codzienność wielu osób. Możliwość zarażenia się wirusem Sars-Cov-2 jest bardzo duża, dlatego też istotne jest przestrzeganie reżimu sanitarnego, higieny osobistej a także dezynfekcji pomieszczeń domowych i użytku publicznego. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. wielu pracodawców decyduje się na przejście na pracę zdalną. Dezynfekcja biur jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na taką opcję, ze względu na charakter pracy. Czym jest dezynfekcja biurowców? Co daje dezynfekcja światłem UV-C?

Dlaczego dezynfekcja biur jest ważna w okresie pandemii koronawirusa?

Dezynfekcja biurowców jest procesem, który pozwala na zniszczenie wszelkich patogenów, w tym wirusów i bakterii, które są odpowiedzialne za rozwój i przenoszenie chorób, w tym COVID-19. Decydując się na dezynfekcję biura, w którym przebywają pracownicy oraz interesanci, możliwe jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia się wirusem oraz przerwanie łańcucha przeniesienia patogenu z człowieka na człowieka. To proces, który usuwa wirus oraz jego materiał genetyczny z najczęściej używanych powierzchni, przedmiotów, a także powietrza. 

Czyszczenie i usuwanie patogenu z klamek i poręczy nie wystarczy, aby skutecznie ochronić się przed zakażeniem. Podczas dezynfekcji biurowców, szczególnie należy zwrócić uwagę na najczęściej użytkowane miejsca oraz dotykane urządzenia, jak:

 • recepcja, informacja, czyli ogólnodostępne miejsca, w których przebywa najwięcej osób,
 • pomieszczenia gastronomiczne i zaplecza, które są udostępniane dla pracowników,
 • telefony i zestawy słuchawkowe,
 • narzędzia biurowe, jak na przykład zszywacze, taśmy, długopisy,
 • komputery, klawiatury i myszki,
 • krzesła i miejsca w poczekalniach dla interesantów.

Pracodawcy i właściciele biur stosują różnego rodzaju metody do zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa w swoich przedsiębiorstwach. Jedną z nowocześniejszych metod, która charakteryzuje się wysoką skutecznością i działaniem, jest dezynfekcja światłem UV-C.

Dezynfekcja światłem UV-C – co warto wiedzieć?

Dezynfekcja światłem UV-C jest jednym z najnowocześniejszych sposobów na oczyszczanie pomieszczeń z ewentualnej obecności wirusa wywołującego chorobę COVID-19. To zdalna dezynfekcja, którą przeprowadza się za pośrednictwem specjalistycznego robota, który jest uruchamiany za pomocą aplikacji lub tabletu. Pozwala zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa dla człowieka, a także najwyższą skuteczność dezynfekcji.

Dezynfekcja światłem UV-C możliwa jest do przeprowadzenia w:

 • placówkach medycznych,
 • sklepach i centrach handlowych,
 • biurowcach i miejscach użytku publicznego,
 • w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. 
 • szkołach. 

Działanie światła UV-C charakteryzuje się wysoką skutecznością, pozwala na usunięcie z powierzchni oraz powietrza różnego rodzaju patogeny, w tym koronawirusa. UV-C to promieniowanie światłem ultrafioletowym, które jest niewidoczne dla człowieka, ale posiada silne właściwości biobójcze. Naświetlanie i dezynfekcja biurowców tą metodą pozwala na uszkodzenie łańcucha DNA i RNA wirusa, co prowadzi do jego całkowitego usunięcia. 

Cały proces określany jest mianem zdalnej dezynfekcji, dzięki czemu nie ma wpływu na zdrowie człowieka. Usuwa aktywnego koronawirusa ze wszystkich powierzchni, których zasięgiem obejmuje robot emitujący promieniowanie UV-C. To najskuteczniejsza metoda dezynfekcji, która umożliwia maksymalne zmniejszenie emisji wirusa Sars-Cov-2.