Większość zabiegów czy prostych kontroli w placówkach medycznych wykorzystuje szereg narzędzi medycznych. Po każdorazowym użyciu takiego sprzętu powinien on zostać wyrzucony lub zdezynfekowany, w przypadku kiedy może posłużyć dla kolejnego pacjenta. Dezynfekcja sprzętu medycznego powinna się odbywać jak najczęściej (zwłaszcza, gdy mamy podejrzenie, że pacjent mógł chorować na COVID-19). Sprzęt medyczny jest często zanieczyszczony bakteriami, wirusami i grzybami. Dezynfekcja sprzętu medycznego to proces zabijania mikroorganizmów na przedmiotach nieożywionych w celu zapobiegania zakażeniom. Poza oczyszczaniem powierzchni, warto zadbać również o czyste powietrze. Słaba jakość powietrza negatywnie wpływa na nasz układ oddechowy, dlatego warto zadbać o, to aby w naszym powietrzu nie znajdowały się patogeny, wirusy, grzyby i bakterie. Do dezynfekcji powietrza świetnie nada się oczyszczacz powietrza Ads Pure UVC.

Higiena rąk podczas dezynfekcji sprzętu medycznego

Higiena rąk podczas dezynfekcji sprzętu medycznego jest bardzo ważnym procesem. Ważne jest, aby myć ręce wodą z mydłem przed i po dotknięciu sprzętu medycznego, który miał kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi. Bakterie i wirusy na rękach mogą przebywać nawet 60 minut, a gdy personel medyczny ma kontakt z otwartymi ranami bardzo łatwo może dojść do przeniesienia bakterii i zakażenia pacjenta. Ręce lekarzy oraz personelu medycznego powinny być myte lub dezynfekowane po każdym kontakcie z pacjentem, umożliwia to zapobieganie rozprzestrzenianiu się wielu bakterii i wirusów, które są odpowiedzialne za choroby pacjentów.

Etapy dezynfekcji sprzętu medycznego

Dezynfekcja sprzętu medycznego jest procesem niezbędnym do zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób. Polega on na zastosowaniu środków chemicznych i ciepła w celu zabicia mikroorganizmów znajdujących się na powierzchni sprzętu. Pierwszym etapem dezynfekcji sprzętu medycznego jest przygotowanie odpowiedniego preparatu, który w pełni będzie mógł pokonać wszystkie bakterie na narzędziach. Następnie, należy zdezynfekować narzędzia i pamiętać, o tym, że niektóre muszą zostać rozkręcone, a każda część zdezynfekowana osobno. Następną czynnością jest dokładne umycie narzędzi w gorącej wodzie. Powinno się to robić pojedynczo, a następnie je osuszyć. Niektóre placówki ochrony zdrowia stosują również mycie ultradźwiękowe lub sterylizację. Do dezynfekcji można używać płynów dostępnych w naszym sklepie, którymi można dezynfekować ręce, powierzchnie płaskie, a nawet maseczki.

Jakich środków użyć do dezynfekcji sprzętu medycznego?

Jakich środków użyć do dezynfekcji sprzętu medycznego? Można użyć różnych środków, takich jak alkohol, chlor i nadtlenek wodoru. Alkohol jest najczęściej stosowanym środkiem do dezynfekcji sprzętu medycznego, ponieważ jest niedrogi i łatwy w użyciu. Aby wyczyścić powierzchnię alkoholem, wystarczy przetrzeć ją szmatką nasączoną alkoholem, a następnie pozostawić do wyschnięcia na powietrzu. Mieszanka chloru jest przydatna podczas usuwania krwi z wszelakich powierzchni, a jest to kluczowe podczas dezynfekcji sprzętu medycznego jak i sal operacyjnych. Nadtlenek wodoru można stosować do dezynfekcji powierzchni takich, jak chociażby wentylatory czy endoskopy. Może być również wykorzystywany do dezynfekcji okularów ochronnych i soczewek. Preparaty do dezynfekcji powinny być gotowe do użycia. Musimy również pamiętać, że dezynfekcja nie usunie wszystkich bakterii w porównaniu do sterylizacji.