W ciągu ostatniego roku dezynfekcja środków komunikacji publicznej nabrała większego znaczenia, niż kiedykolwiek. Regularna dezynfekcja i czyszczenie miejsc, w których przebywa wiele osób, są absolutną podstawą bezpieczeństwa. Jak można optymalnie zorganizować cały proces, aby był on skuteczny i – przede wszystkim – bezpieczny?

Dlaczego dezynfekcja środków komunikacji publicznej jest tak ważna?

Ze względu na to, że w środkach komunikacji publicznej w ciągu dnia przewijają się tysiące osób – stanowią one przestrzenie ogromnego ryzyka. Nawet kilka minut spędzonych przez daną osobę w autobusie czy tramwaju powoduje pozostawienie tam wielu bakterii i innych mikroorganizmów. Jeśli pomnożymy to przez kilkaset osób – transport publiczny okazuje się przestrzenią ogromnego ryzyka. Dezynfekcja środków komunikacji publicznej to konieczność, dzięki temu zadbamy o swoje zdrowie oraz zdrowie naszych pasażerów codziennie podróżujących.

Częstotliwość dezynfekcji środków komunikacji publicznej

W kontekście dezynfekcji środków komunikacji publicznej niezwykle ważna jest częstotliwość. Nawet bowiem całkowicie sterylna przestrzeń staje się przestrzenią ryzyka bardzo szybko, jeśli będzie tam przebywać duża ilość osób. Dlatego im częściej przeprowadzany jest proces dezynfekcji – tym lepiej. Niestety, ze względu na to, że do tego celu najczęściej używane są środki chemiczne, nie jest to możliwe. Zbyt częste używanie takich substancji spowodowałoby bowiem jeszcze większe zagrożenie. Jak można temu zaradzić?

Zdalna dezynfekcja środków komunikacji publicznej – na czym polega?

Technika zdalnej dezynfekcji środków komunikacji publicznej opiera się na wykorzystaniu promieni światła UV-C. Ekspozycja na promienie świetlne o odpowiedniej częstotliwości powoduje bowiem rozpad komórkowy wszelkich mikroorganizmów. Następuje on w ciągu sekund i nie pozostawia po sobie żadnego śladu chemicznego.

Jakie są największe korzyści, płynące ze zdalnej dezynfekcji?

Autonomiczny robot, zaprojektowany przez firmę ADS emituje światło UV-C, które skutecznie eliminuje wszelkie zagrożenia ze strony mikroorganizmów. Nie ma żadnego znaczenia, czy są to bakterie, wirusy czy grzyby. Co więcej – cały proces dezynfekcji środków komunikacji publicznej nie wymaga bezpośredniego udziału człowieka, dzięki czemu jest szybki i bezpieczny.

Szybkość działania – dezynfekcja środków komunikacji publicznej

Rozpad ścianek komórki w chwili ekspozycji na światło UV-C trwa ułamek sekundy. Dzięki temu dezynfekcja środków komunikacji publicznej nie zajmuje wiele czasu. Nie powstają więc żadne komplikacje ani opóźnienia z tym związane.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa

Ze względu na automatyzację, niezawodność i brak śladów chemicznych po dezynfekcji środków komunikacji publicznej promieniami UV-C, stanowią one jednocześnie najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się bakterii i wirusów z dowolnej przestrzeni. 

Zasadniczo nie istnieją takie mikroorganizmy (przynajmniej nie takie stwarzające zagrożenie), które byłyby w stanie oprzeć się lub uodpornić na działanie promieni światła UV-C. W związku z tym nie zachodzi żadne ryzyko pozostawienia zagrażających zdrowiu wirusów lub bakterii. Pod względem skuteczności dezynfekcja środków komunikacji publicznej nie ma żadnej alternatywy, która by jej dorównywała.