Epidemia koronawirusa zapoczątkowała w ostatnich miesiącach wiele zmian. W związku z wysokim ryzykiem epidemiologicznym, wymogi oraz zasady utrzymania higieny w szkołach i na uczelniach są coraz bardziej zaostrzone. Okazuje się również, że dezynfekcja klas szkolnych oraz sal wykładowych, wcale nie należy do zadań łatwych. Proces dezynfekcji jest niezwykle czasochłonny. Zwłaszcza jeżeli czyszczenie przebiega manualnie. Wymaga to dużego nakładu sił, wykwalifikowanego personelu oraz specjalistycznych środków chemicznych. A gdyby tak dezynfekcja szkół mogła odbywać się zdalnie? Wpłynęłoby to również na ograniczenie wydatków z utrzymaniem personelu sprzątającego oraz zakupem preparatów do dezynfekcji powierzchni. 

Lampy UV-C i zdalna dezynfekcja szkół 

Utrzymanie dezynfekcji szkoły w dzisiejszych czasach to zadanie priorytetowe. Nic więc również dziwnego, że w ostatnich kilkunastu miesiącach jest głośno o dezynfekcji lampami UV-C. Ich zastosowanie pozwala skutecznie wyeliminować wiele niebezpiecznych dla zdrowia bakterii oraz wirusów. Najważniejsze jest jednak to, że metoda ta nie wymaga zaangażowania personelu do obsługi urządzenia. Lampa UV-C uruchamiana jest zdalnie — za pomocą sterownika. Odkażanie urządzeniem przebiega w sposób, który nie wykłada pracy ludzkiej. Lampa do odkażania praktycznie całą pracę wykonuje sama. Zadanie człowieka graniczą się w jej przypadku jedynie do ustawienia urządzenia w pomieszczeniu oraz jego włączeniu. Dezynfekcja przebiega nawet w najtrudniej dostępnych miejscach, a w dodatku zaledwie w kilkanaście minut! Lampa UV-C do dezynfekcji sprawia, że codzienna dezynfekcja żłobków, przedszkoli i innych obiektów, staje się czystą przyjemnością!

Jak wygląda zdalna dezynfekcja klas szkolnych?

Zgodnie z obowiązującym prawem obowiązek dezynfekcji dotyczy zarówno szkół, przedszkoli, jak i uniwersytetów. Dezynfekcja klas szkolnych i dezynfekcja sal wykładowych lampami UV-C przebiega znacznie szybciej – w porównaniu do technik manualnych. Zastosowanie jednej lampy zwalnia bowiem z konieczności odkażania każdego elementu wyposażenia w danym pomieszczeniu. Jest ona również na tyle dokładna, że pozwala zabić bakterie w najtrudniej dostępnych miejscach, których pozbędziemy się stosując dezynfekcję klas szkolnych poprzez dezynfekcję światłem UV-C.

Jak stosować lampy UV-C? Dezynfekcji klas szkolnych

Bakteriobójcze lampy UV-C ze względu na swoją wysoką skuteczność – są używane również w szpitalach, laboratoriach itp. Za pomocą emitowanego przez lampę promieniowania ultrafioletowego, wszelkie szkodliwe wirusy, bakterie oraz grzyby zostają uśmiercone. Dodatkowo urządzenia te są niezwykle łatwe w użyciu. Do przeprowadzenia dezynfekcji klas szkolnych lub całościowej dezynfekcji szkoły wystarczy:

  1. Ustawić lampę UV-C w takim miejscu, by znajdowała się ona w samym centrum pomieszczeniu
  2. Włączyć sprzęt do prądu i uruchomić;
  3. Zadbać o to, by na czas odkażania w pomieszczeniu nikt nie przebywał;
  4. Kiedy proces dezynfekcji dobiegnie już końca – urządzenie należy odłączyć z prądu i schować.

W przeciwieństwie np. do ozonowania, dezynfekcja klas szkolnych światłem jest metodą, która umożliwia ponowne użytkowanie pomieszczenia od razu po zakończeniu procesu. Metoda ta nie wymaga wietrzenia pomieszczeń.

Zasada działania lampy UV-C w dezynfekcji szkół

Lampa bakteriobójcza UV-C to jedno z najmocniejszy, z dostępnych na rynku urządzeń, które służą do dezynfekcji szkół. W sprzedaży dostępne są również słabsze lampy: UV-A i UV-B. Wszystkie z tych metod wykorzystują promieniowanie UV, podobne do tego, jakie emituje słońce. W efekcie lampa usuwa z powierzchni bakterie, pleśń i grzyby już nawet po 45 minutach! Świetnie radzą sobie w walce z pneumokokami oraz drobnoustrojami wywołującymi koronawirusa, sepsę, gronkowca itp.

Jak działa lampa UV-C?

Po włączeniu lampy UV-C emitują fale o długości pomiędzy 100 nm a 280 nm. Wiemy natomiast, że wysoce bakteriobójcze działanie mają fale sięgające od 250 do 270 nm. Uruchomiona lampa naświetla całe pomieszczenie czyli w tym przypadku dezynfekuje klasy szkolne. Jednak pamiętać o tym, aby w trakcie jej trwania wyłączyć pomieszczenie z użytkowania. Należy również wyprowadzać z niego wszelkie istoty żywe – ludzi, zwierzęta oraz rośliny.

Czy dezynfekcja klas szkolnych lampą UV-C jest bezpieczna?

W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań prowadzonych, których wyniki dowodzą, że promieniowanie emitowane przez lampy bakteriobójcze UV-C nie są niebezpieczne dla zdrowia, ani nie powodują zagrożenia życia. Oczywiście należy jednak wykorzystywać je we właściwy sposób. Krótkie oraz incydentalne przebywanie w obszarze dezynfekowanym nie wywoła szkody na zdrowiu. Należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z zaleceniami producentów, nie należy mieć zbyt długiego kontaktu z promieniowaniem. Wielu producentów urządzeń wyposaża lampy antybakteryjne UV-C w dodatkowe czujniki ruchu, które zatrzymają dezynfekcję, kiedy wykryją czyjś ruch. Tego rodzaju urządzenia nie są również groźne dla kobiet w ciąży, czy karmiących piersią. Promieniowanie UV-C występuje także w promieniach słońca. Należy pamiętać jednak, że nie należy się narażać na jego działanie przez zbyt długi czas. Może to bowiem doprowadzić — tak jak i w przypadku słońca, do pigmentaryzacji, oparzeń naskórka oraz zapalenia spojówek. Dezynfekcja klas szkolnych jest rozwiązaniem o wiele dokładniejszym niż ręczna dezynfekcja mebli, które znajdują się w szkolnych przestrzeniach.