Dezynfekcja szpitali od zawsze miała szczególne znaczenie. Utrzymanie sterylnych warunków w szpitalnych oddziałach wymaga jednak dużo czasu oraz nakładu pracy. Zwłaszcza teraz, w obliczu pandemii, która zapoczątkowała kolejne, jeszcze bardziej rygorystyczne zmiany w obowiązujących przepisach. Każdy, nawet najmniejszy błąd może kosztować szpital bardzo wiele. Pacjenci coraz częściej dociekają swoich praw, przez co dobiegają się o przyznanie im odszkodowania. Na szczęście w wielu placówkach, codzienna dezynfekcja stała się normą. Nie da się ukryć, że nieocenioną pomocą stały się lampy UV-C dezynfekujące przestrzenie szpitali. Czym jest zdalna dezynfekcja pokoi gabinetów lekarskich?

Dezynfekcja szpitali i placówek medycznych – Lampy UV-C

Wybuch pandemii wywołał wiele zmian. Wpłynął jednak na rozwój technologii, która jeszcze nigdy nie rozwijała się tak prężnie. Nowoczesne rozwiązania stają się jednak niezbędne w walce z zarazkami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Wymagają tego także wymogi sanitarne, które w szpitalach od zawsze musiały być przestrzegane. Dziś jednak dysponujemy narzędziami, które pozwalają nam na szybszą i dokładniejszą dezynfekcję pomieszczeń w szpitalach. Z pomocą jednego urządzenia dezynfekcja przychodni rodzinnej, kliniki, izby przyjęć czy sali operacyjnej staje się znacznie skuteczniejsza. Pomieszczenie o powierzchni 50 m2 można zdezynfekować w zaledwie 5 minut! Przeznaczając na dezynfekcję 3 minuty więcej, pomieszczenie można zdezynfekować ze skutecznością 99,99%! Światło lampy UV-C pozbędzie się bakterii nawet w najciężej dostępnych miejscach.

Bezpieczna dezynfekcja gabinetów lekarskich

Szpitale i gabinety lekarskie wymagają niezwykle dokładnej dezynfekcji oraz stosowania, środków, których formuła, będzie na tyle skuteczna, by zapewnić w pomieszczeniach sterylnych warunków. Jedną z najskuteczniejszych metod jest na chwilę obecną zdalna dezynfekcja pokoi gabinetów lekarskich światłem emitowanym przez lampy UV-C. Urządzenia te skutecznie radzą sobie z wirusami, bakteriami, pleśnią, prątkami, grzybami oraz wieloma innymi. Metoda ta nie wymaga stosowania substancji, które zawierają alkohol lub inne środki, które mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. W dodatku nie wymagają one specjalistycznej obsługi i odciążają personel sprzątający ze żmudnego obowiązku, jakim jest odkażanie manualne. Roboty dezynfekujące szpitale światłem UV-C są bezpiecznym rozwiązaniem, które zadba o usunięcie drobnoustrojów.

Lampy UV-C i dezynfekcja gabinetów lekarskich, przychodni i klinik

Nie ulega wątpliwościom, że stosowanie w szpitalu robota do dezynfekcji światłem UV-C to metoda, która cieszy się niezwykle wysoką precyzją. AUTONOMIC ROBOT PRO firmy Advanced Disinfection Solutions (ADS) posiada aż 16 lamp UV-C, których obsługa nie wymaga interwencji personelu. Robot do dezynfekcji szpitali światłem UV-C jest sterowany zdalnie, a na czas jego użytkowania zaleca się opuścić pomieszczenie. Po zakończeniu dezynfekcji można natomiast od razu ponownie przystąpić do jego użytkowania. Dzięki temu metoda ta zyskuje również przewagę nad ozowaniem pomieszczeń. Stosowanie robota do dezynfekcji szpitali światłem UV-C wpływa korzystnie także na budżet placówki. Urządzenie jest samowystarczalne, nie zużywa wiele energii, a przede wszystkim pozwala zaoszczędzić ogromne ilości czasu. Warto również wspomnieć o tym, że urządzenie nie musi być obsługiwane przez specjalistów, co znacząco pomoże zredukować koszty jego utrzymania.

Jak przebiega dezynfekcja kliniki za pomocą lampy UV-C?

Światło UV-C w medycynie stosowane jest od wielu lat, a dezynfekcja szpitali światłem UV-C przebiega szybko i sprawnie. Z pomocą robota do dezynfekcji szpitali światłem UV-C żmudny i czasochłonny obowiązek staje się czystą przyjemnością! Pozwala to również zaoszczędzić niezwykle dużo czasu. Do przeprowadzenia dezynfekcji wystarczy jedynie:

  1. Ustawić robot w centralnej części pomieszczenia – dzięki temu promieniowanie UV-C obejmie wszelkie zakamarki;
  2. Podłączyć urządzenie do zasilania i uruchomić robota – można to również zrobić zdalnie;
  3. Na czas odkażania (minimum 5 minut) opuścić gabinet – należy również wynieść wszelkie rośliny;
  4. Po zakończonej dezynfekcji – odłączyć lampę od źródła energii i schować urządzenie.

W przeciwieństwie do innych popularnych metod, np. ozonowania szpitali, metoda ta nie wymaga konieczności wietrzenia pomieszczeń. Zdezynfekowaną powierzchnię można zaraz po zakończeniu procesu ponownie używać.

Dezynfekcja szpitali – Wysoka skuteczność promieniowania UV-C

Na końcu warto również wspomnieć, że zdaniem wielu ekspertów, dezynfekcja szpitali światłem UV-C, należy obecnie do jednej z najskuteczniejszych metod. Robot do dezynfekcji emituje promieniowanie UV-C, którego fale osiągają długość od 100 nm do 280 nm. Jak wiadomo, fale o długości od 250 do 270 nm wykazują bardzo silne właściwości bakteriobójcze. Po 8 minutach dezynfekcji światłem UV-C pomieszczenie szpitalne zostaje odkażone aż w 99,99%! Jest to również metoda bezpieczna dla ludzkiego zdrowia – podobne promieniowanie emituje m.in. Słońce. Podobnie, jak i ono może jednak stać się ono przyczyną powstawania poparzeń skóry, pigmentaryzacji itp. Emitowane przez robota do dezynfekcji szpitali światło UV-C nie jest więc ono niebezpieczne dla kobiet w ciąży, karmiących, czy pacjentów. W trakcie przeprowadzania dezynfekcji szpitali zaleca się jednak pewne środki ostrożności. Zgodnie z zaleceniami producenta pomieszczenie powinno zostać opuszczone na czas trwania całego procesu.