Walka z zagrożeniami epidemicznymi może być podejmowana na różne sposoby. Specjaliści podkreślają, że oprócz dystansu społecznego i noszenia maseczek, kluczowa w zapobieganiu transmisji wirusów jest dezynfekcja za pomocą alkoholu, ozonu lub promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie UV-C uważane jest za jeden z najsilniejszych czynników likwidujących szkodliwe patogeny z powierzchni przedmiotów i z powietrza. W niniejszym artykule tłumaczymy, dlaczego promieniowanie UV-C jest w stanie skutecznie zlikwidować niebezpieczne mikroby z najbliższego środowiska.

Właściwości światła UV-C

Promieniowanie ultrafioletowe typu C charakteryzuje się długością fali w granicach 100-280 nm. Ten rodzaj wiązki wykazuje bardzo wyraźny efekt wiruso- i bakteriobójczy. W bezpośrednim kontakcie ze skórą człowieka może być niebezpiecznym czynnikiem, wywołującym oparzenia skóry oraz zapalenie spojówek. Zbyt długa, bezpośrednia ekspozycja na promieniowanie UV-C grozi poważnymi problemami zdrowotnymi. Ze względu na bardzo silne działanie dezaktywujące szkodliwe wirusy, jest ono gwarantem pozbycia się ok. 99% wirusów z odkażonej przestrzeni. Światło ultrafioletowe jest silną bronią, jaką dysponuje ludzkość przeciwko niebezpiecznym patogenom. Promieniowanie UV-C jest szeroko wykorzystywane w szpitalach, medycynie, czy hotelarstwie, a także:

  • w aptekach,
  • w halach przemysłowych,
  • w biurach,
  • w mieszkaniach,
  • w laboratoriach,
  • w gastronomii,
  • i w wielu innych miejscach.

Dlaczego rozwiązania UV-C bezpowrotnie niszczy koronawirusa?

Dezynfekcja światłem UV-C pozwala na dezaktywację szkodliwych patogenów w zaledwie kilka minut od rozpoczęcia procesu dezynfekcji. Taką charakterystykę posiadają nowoczesne roboty do dezynfekcji światłem ultrafioletowym, które bezobsługowo niwelują zagrożenie wewnątrz pomieszczeń biurowych, szpitali, hoteli czy szkół. Promieniowanie wnika przez delikatną powłokę tłuszczową, jaką ma na sobie koronawirus. Uszkodzenie wierzchniej warstwy patogenu skutkuje zniszczeniem otoczki białkowej, a następnie dezaktywacją nukleoidu z kwasem nukleinowym. W dalszej kolejności dochodzi do destrukcji kwasu rybonukleinowego (RNA) koronawirusa. Patogen dosłownie „rozpada się” i nie jest w stanie być już dłużej zagrożeniem dla człowieka.

Roboty do dezynfekcji rozwiązaniami UV-C. Dlaczego są skuteczne?

Roboty do dezynfekcji emitują silną wiązkę promieniowania UV-C, niszcząc patogeny w najbliższym środowisku. Urządzenia korzystają z autonomicznej technologii, wobec czego nie jest wymagany bezpośredni kontakt obsługującego z urządzeniem. W razie wykrycia ruchu człowieka, robot dezaktywuje się, automatycznie wyłączając emiter światła UV-C. Wydaje się, że jest to przełom w kontekście radzenia sobie z obecnością wirusa w trudno dostępnych miejscach, np. w zakamarkach pomieszczeń, w dużych fabrykach, czy w chętnie uczęszczanych hotelach. Wystarczy zaledwie kilka minut pracy urządzenia, aby pozbyć się mikrobów z przestrzeni. Tuż po zakończonym procesie dezynfekcji z pomieszczenia można bezpiecznie korzystać, bez obaw o swoje zdrowie.