Pleśń to rodzaj grzyba, który rozwija się w wilgotnym i ciemnym środowisku. Można go znaleźć w domu, na powierzchniach takich jak: drewno, wykładzina i tapeta. Pleśń może powodować problemy zdrowotne u osób, które są na nią uczulone lub cierpią na astmę. Osoby cierpiące na te schorzenia mogą odczuwać takie objawy, jak: kaszel, zatkany nos, podrażnienie oczu i wysypka skórna. Gdy zauważymy grzyb i pleśń w naszym domu, powinniśmy od razu rozpocząć proces jej usuwania.

Dlaczego w domu pojawia się niebezpieczna pleśń?

Na samym początku warto zastanowić się, dlaczego w domu pojawia się niebezpieczna pleśń? Znalezienie źródła kłopotu może być kluczowe. Pleśń może rosnąć wszędzie tam, gdzie jest wilgoć i źródło pożywienia. Zarodniki pleśni są wszędzie, dlatego można mieć pleśń w domu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dzieje się tak dlatego, że pleśń może rosnąć na powierzchniach, które nie są widoczne gołym okiem (np.: pod tapetą na ścianie). Pleśń rozwija się w środowiskach o wysokiej wilgotności, takich jak łazienki i kuchnie. Głównym problemem jest brak wentylacji w mieszkaniu. Pleśń pojawia się bardzo często podczas okresów jesiennych i zimowych, gdy pomieszczenia nie są zbyt często wietrzone, a wysoka temperatura wewnątrz i niska na zewnątrz powoduje gromadzenie się wilgoci na ścianach pomieszczeń.

Szkodliwy wpływ pleśni w domu na zdrowie człowieka

Pleśń to rodzaj grzyba, który może rosnąć w wilgotnych miejscach. Każdy wie, jak szkodliwy wpływ ma pleśń w domu na zdrowie człowieka. Zarodniki pleśni są uwalniane do powietrza i mogą być wdychane przez domowników. Jeśli pleśń nie zostanie usunięta z domu, będzie nadal rosła i wytwarzała jeszcze więcej zarodników. Pleśń może powodować reakcje alergiczne, ataki astmy, zapalenie zatok i inne problemy z układem oddechowym. Może również powodować podrażnienia oczu, bóle głowy i podrażnienia skóry. Rozwój pleśni możemy powstrzymać, jeśli od razu ją usuniemy oraz zadbamy o to, aby pomieszczenie nie miało tak wysokiej wilgotności. W tym przypadku warto skorzystać z oczyszczacza powietrza ADS Pure UVC, który usuwa 99,99% wirusów, bakterii, grzybów i wszelkich patogenów w powietrzu.

Co zrobić z pleśnią w domu?

Co zrobić z pleśnią w domu? Jeśli w Twoim domu jest pleśń, ważne jest, aby jak najszybciej ją usunąć, ponieważ może ona powodować problemy zdrowotne. Aby usunąć pleśń z domu, należy najpierw oczyścić wszystkie miejsca, w których jest ona widoczna. Następnie należy zdjąć całość tapety czy tynku, a taką powierzchnię pomalować preparatem grzybobójczym. Taki środek ma ogromną ilość chloru, lecz jest niezwykle skuteczny. Po użyciu preparatu należy wywietrzyć całe mieszkanie i dopiero potem przejść do malowania ściany lub nakładania tapety.

Sposoby jak zminimalizować możliwość pojawienia się pleśni w domu

Istnieje kilka sposobów jak zminimalizować możliwość pojawienia się pleśni w domu. Jednym z nich jest zakup oczyszczacza powietrza (np.: ADS Pure UVC). Poza tym, można zacząć stosować dobre praktyki. Takim pomysłem jest na przykład zamontowanie wywietrzników do okien. Jeśli w łazience nie mamy okien, warto zadbać o instalację automatycznego wywietrznika, który powoduje lepszą cyrkulację powietrza. Co więcej, warto suszyć pranie na balkonie lub tarasie, a gdy nie mamy takiej możliwości suszarkę stawiać blisko uchylonego okna i wietrzyć mieszkanie po wysuszeniu prania. Warto również zakupić czujnik wilgoci, który będzie mógł wskazać poziom koncentracji wilgoci w pomieszczeniu.