Koronawirus SARS-CoV-2 oraz choroba, którą wywołuje (COVID-19), wciąż nie dają nam o sobie zapomnieć. Każde wydanie serwisów informacyjnych i wtórujące im nagłówki gazet przypominają o kolejnych, przykrych wydarzeniach spowodowanych wszechobecną pandemią. Niektóre obostrzenia są znoszone, ale to, co najprawdopodobniej zostanie jeszcze na długo, to konieczność dezynfekcji pomieszczeń i zwiększone wymogi higieniczne. Proponowane są różne rozwiązania: dezynfekcja światłem, ozonowanie, czy też chemiczne preparaty. Co tak naprawdę jest najskuteczniejsze i optymalne w większości zastosowań?

Nie da się ukryć, że jest to ciężki czas również dla przedsiębiorców. Często się słyszy o planowanym likwidowaniu restrykcji. Jednak, do jakiego stopnia można wierzyć w obietnice rządu? Warto zauważyć, że „normalność” była już wielokrotnie obiecywana w przeszłości łącznie z odważnymi hasłami o koronawirusie w odwrocie. Kto wie, czy pewnego dnia pojawią się nowe warianty wirusa, znacznie bardziej zaraźliwe lub odporne na obecne szczepionki?

Niemniej, niemal każdy prowadzący swoją działalność gospodarczą chciałby maksymalnie wykorzystać czas, w którym będzie mógł znów oferować swoje usługi i produkty. Przynajmniej częściowo pokryć straty z miesięcy ograniczonych przez lockdown. Nadchodzący sezon letni może sprzyjać tym, którzy najwięcej stracili przez pandemię – branży turystycznej oraz gastronomicznej. Trzeba się dostosować do nowych warunków rzeczywistości: działać, gdy jest taka możliwość i mieć nadzieję, że będzie już tylko lepiej.

Co zmienił koronawirus?

Zmienił znacznie więcej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać na samym początku doniesień o tajemniczym wirusie z Chin. Adaptacja zarówno obywateli, jak i podmiotów gospodarczych nie była łatwa, Polska jest tego dobrym przykładem (ale nie wyjątkiem). Niekonsekwentne wprowadzanie zakazów i ograniczeń, ciągła dezinformacja (różnice zdań także wśród przedstawicieli medycyny) oraz nieudolne próby przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Być może pewnego dnia znikną z marketów wyspecjalizowane działy ze środkami ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące etc.). Może nawet słowo „koronawirus” ucichnie w mediach i z czasem stanie się jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem. Są jednak zjawiska, które z nami zostaną nawet wtedy, gdy nie będzie już więcej przypadków śmiertelnych COVID-19 w kraju.

Świadomość roli, jaką odgrywa higiena w życiu osobistym oraz zawodowym, nie zniknie z dnia na dzień. Koronawirus to tylko jeden z możliwych wirusów, chociaż zróżnicowany na poszczególne mutacje. Między innymi wirus grypy także zbiera swoje żniwo każdego roku. Do tego dochodzą niebezpieczne bakterie i grzyby. Warto wiedzieć, jak skutecznie chronić siebie i bliskich. Firmy mają ponadto obowiązek dbania o bezpieczeństwo pracowników, kontrahentów oraz klientów. Nie ma co się oszukiwać – wzmożone zasady przestrzegania higieny (także te narzucone odgórnie) zadomowią się na długo, tak samo w niewielkich kawiarenkach, jak i w okazałych biurach wielkich wieżowców. Podstawą zapewniania bezpiecznej przestrzeni jest dezynfekcja pomieszczeń. Co warto o niej wiedzieć?

Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń

W pomieszczeniach, gdzie często przebywa dużo ludzi (przede wszystkim punkty usługowe i sprzedażowe, ale też np. budynki użyteczności publicznej) zachodzi konieczność okresowej dezynfekcji. Ważne jest pozbycie się niepożądanych elementów (wirusy, bakterie, grzyby) głównie z powierzchni (meble, podłogi, ściany itp.) oraz ewentualnie z przestrzeni (powietrze wypełniające pomieszczenie). Osoba zlecająca dezynfekcję ma zazwyczaj kilka opcji do wyboru.

Użycie środków chemicznych/preparatów biobójczych

Popularna metoda ze względu na dostępność i niski koszt. Wystarczy mieć odpowiedni płyn (zazwyczaj na bazie alkoholu o wysokim stężeniu) i przecierać/spryskiwać wybrane powierzchnie. Jej główne wady to czasochłonność oraz poleganie na odpowiedzialności osoby dezynfekującej (od jej dokładności będzie zależeć, czy praca została należycie wykonana). Trzeba również pamiętać, że niektóre powierzchnie mogą ulegać uszkodzeniu przy częstym kontakcie z preparatami chemicznymi.

Skorzystanie z ozonowania

Zlecający może skorzystać z firmy oferującej takie usługi lub samemu zakupić urządzenie do ozonowania (jednak te profesjonalne to dość wysoki koszt). Ozon penetruje całe pomieszczenie, wyłączając je na dłuższy czas z możliwości użytkowania (wysokie stężenia ozonu są szkodliwe dla ludzi). Istnieją badania, które potwierdzają skuteczność ozonu w neutralizacji koronawirusa, ale też zwraca się uwagę na jego toksyczność dla płuc. Innymi słowy, ozonowanie może wydawać się skuteczne oraz wygodne, natomiast ciężko stale kontrolować stężenie i spełniać warunki bezpieczeństwa (m.in. określić czas, gdy pokój stanie się znów zdatny do przebywania).

Dezynfekcja pomieszczeń urządzeniami emitującymi światło UV-C

Najszybsza i najbezpieczniejsza dezynfekcja może być dokonana światłem UV-C. Ze słońca na Ziemię docierają głównie pasma UV-A oraz UV-B, UV-C jest zaś najsilniejszym typem promieni UV, używanym m.in. w specjalnie skonstruowanych lampach.

Światło UV-C jest uznawane za skuteczne narzędzie walki z SARS-CoV-2, ale jego efektywność w dezynfekcji potwierdza również zdominowanie świata medycyny. Jest powszechnie używane przez lekarzy do dezynfekcji przedmiotów i pomieszczeń. Należy tylko pamiętać, że ludzie nie powinni być wystawieni na bezpośrednie działanie promieni UV-C. Zatem lampy lub inne urządzenia z tego typu światłem powinny działać autonomicznie w pustych pomieszczeniach.

Dezynfekcja światłem UV-C jest prosta i szybka, eliminuje wszelkie zarazki i grzyby, a przy tym nie zaburza funkcjonowania biznesu (po odkażaniu można bezzwłocznie korzystać z pomieszczenia). Jest więc też najczęściej polecana jako metoda przyszłościowa i bezkonkurencyjna.

Światło UV-C – kto powinien skorzystać?

Urządzenia emitujące pasmo UV-C to optymalne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy odpowiadają za higienę i bezpieczeństwo w miejscach, gdzie często uczęszczają duże grupy ludzi. Mogą sprawdzić się również w domach mieszkalnych, jednak najlepszym ich wykorzystaniem będą przestrzenie pracownicze, punkty handlowe oraz obiekty użyteczności publicznej.

W przypadku firm okresowa dezynfekcja pomieszczeń może nie być kwestią wyboru, ale wymogiem narzuconym przez państwo. Sytuacja związana z pandemią i podążające za nią konsekwencje są niemożliwe obecnie do przewidzenia. Bez względu na powyższe, dobrze jest mieć świadomość, że zasady higieny są przestrzegane na możliwie najwyższym poziomie. Pozostaje pytanie, jakie urządzenia ze światłem UV-C wybrać?

Czym kierować się przy zakupie urządzeń/usług dezynfekcji UV-C?

Podstawowe kryteria to wiedza technologiczna firmy oferującej takie usługi oraz bezpieczeństwo samych urządzeń. Ważne, aby działały bez konieczności bezpośredniej obsługi, tzn. nie narażały postronnych osób na emisję fal UV-C. Jedną z takich firm jest z pewnością ADS (Advanced Disinfection Solutions).

 W ofercie wspomnianej firmy warto wyróżnić roboty do dezynfekcji. Potrafią działać bez udziału człowieka, w inteligentny sposób eliminując bakterie i wirusy.

Przykładowe modele:

– urządzenie do dezynfekcji AUTONOMIC ROBOT PRO – samojezdny robot wyposażony w 16 wydajnych lamp wytwarzających promienie UV-C;

– ROBOT ADS UV-C (model nr 150) – łatwe i bezpieczne w obsłudze urządzenie, wyposażone w 20 lamp i technologię, która sama oblicza najlepszy czas ekspozycji i dawki promieniowania UV-C.

Autonomiczny robot do dezynfekcji to inwestycja, która zredukuje koszty, jakie mogłyby poniesione na inne typy odkażania (chemia/ozon), a przy okazji gwarantuje maksimum ochrony. Ich użytkowanie jest intuicyjne, a wbudowane mechanizmy odpowiadają za skuteczne działanie. Z drugiej strony używanie prostych lamp ze światłem UV-C jest znacznie bardziej pracochłonne (potrzeba ręcznego przestawiania lampy) oraz zwiększa ryzyko narażenia pracownika na promieniowanie.

Robot do dezynfekcji światłem UV-C – nowoczesne i wygodne rozwiązanie

Rozwój technologii to najlepszy sprzymierzeniec ludzkości, także w walce z wszelkiego rodzaju wirusami i drobnoustrojami. Zwiększa się zapotrzebowanie na systemy nowoczesne, autonomiczne i kompleksowe. Robotyka rozwija się w szybkim tempie, a jej produkty stają się coraz bardziej ogólnodostępne. Korzystając z robota do dezynfekcji światłem UV-C, można liczyć m.in. na:

  • dokładną dezynfekcję w dosłownie kilka chwil;
  • atrakcyjną cenę względem potencjalnych alternatyw;
  • bezpieczeństwo użytkowników;
  • automatyczne dopasowanie parametrów dezynfekcji do konkretnych pomieszczeń;
  • wygodne sposoby interfejsu (np. kontrolowanie telefonem/tabletem).

Jak już zostało to wielokrotnie wspomniane – ciężko jest przewidzieć spowodowane pandemią zmiany w najbliższych miesiącach i latach. Ludzie (jak i rządzący) zaczęli większą uwagę przykładać do higieny. Przepisy i normy prawne są bardziej niestabilne niż kiedykolwiek wcześniej. Koronawirus zwiększył zapotrzebowanie na zaawansowane systemy odkażające. Dezynfekcja pomieszczeń stała się swego rodzaju rytuałem – wymogiem nowej rzeczywistości. Czy chcemy, czy nie, trzeba się do tej rzeczywistości dopasować i żyć dalej z nadzieją, że kiedyś wszystko wróci do normy.