Jednym z urządzeń, które jest niezwykle ważne podczas leczenia chorób związanych z niewydolnością płuc lub serca jest koncentrator tlenu. Jak działa to urządzenie i w jaki sposób powinniśmy go używać? Jest to urządzenie medyczne, którego głównym zadaniem jest zwiększenie zawartości tlenu. Odbywa się to za pomocą usuwania azotu z powietrza, a następnie tlen podawany jest pacjentowi lub może być przechowywany do późniejszego wykorzystania. W naszym sklepie znajdziesz najlepsze modele koncentratorów tlenu marki Philips, Yuwell i Olive. Aparaty medyczne są bardzo potrzebne pacjentom podczas walki z przewlekłymi chorobami  związanymi z układem oddechowym.

Czym jest koncentrator tlenu?

Czym jest koncentrator tlenu? Jest to urządzenie medyczne, którego głównym zadaniem jest produkcja tlenu. Jak każdy wie, powietrze składa się z azotu (78%), tlenu (21%) oraz pozostałych gazów (1%). Koncentrator tlenu, jak sama nazwa wskazuje, koncentruje tlen z powietrza. Dzięki temu, absorbuje azot i powoduje, że w powietrzu znajduje się tlen o stężeniu ponad 90%. Można go używać do uzupełniania tlenu dla osób, które go potrzebują, lub do wytwarzania tlenu wystarczającego dla całego pomieszczenia. Najczęściej jest jednak podawany dla chorych pacjentów. A jego inna nazwa to tlen medyczny.

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie, które pobiera powietrze i oddziela tlen od azotu. Następnie urządzenie przechowuje czysty tlen w zbiorniku, z którego mogą korzystać pacjenci. Jak działa koncentrator tlenu? Urządzenie pobiera powietrze z otoczenia, a następnie izoluje w nim zgromadzony azot. W powietrzu zdecydowanie większą zawartość ma azot, dlatego urządzenie izoluje je. Dzięki temu jest ono w stanie wyprodukować mieszankę powietrza, w której ponad 90% zawartości to tlen. Urządzenie może pracować bez przerwy całą dobę. Podstawowe wersje modeli dostarczają 0,5-5 litrów tlenu do organizmu pacjenta w ciągu jednej minuty. Takie modele (Yuwell, Olive czy Philips) są dostępne również w naszym sklepie. Poza tym, urządzenia posiadają kilka systemów alarmowych i sprawiają, że korzystanie z nich jest o wiele bardziej bezpieczne. Alarmy są uruchamiane podczas zbyt niskiej koncentracji tlenu, nieprawidłowemu rozprowadzaniu ciśnienia, a także awarii kompresora.

Kiedy stosować koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie, dostarczające dodatkowy tlen osobom, które go potrzebują. Przy jakich chorobach i kiedy stosować koncentrator tlenu? Pierwszą grupą, która potrzebuje zwiększonej dawki tlenu to osoby, które cierpią na choroby układu oddechowego, a także schorzenia onkologiczne i kardiologiczne. Są to między innymi: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma oskrzelowa, zwłóknienie płuc, mukowiscydoza, czy dysplazja oskrzelowo płucna. Osoby cierpiące na choroby związane z sercem są drugą grupą, dla której to urządzenie będzie przydatne. Chorobami, w których koncentrator tlenu będzie przydatny są: nadciśnienie tętnicze, dusznica bolesna, zwłóknienie mięśnia sercowego, niewydolność krążenia czy sercowe bóle w klatce piersiowej.