dezynfekcja światłem UV-C

Czy światło UV-C jest toksyczne dla ludzi i otoczenia?

dezynfekcja światłem UV-C

W dobie pandemii szczególnie ważnym aspektem codziennego życia stała się dezynfekcja. Najistotniejsze jest jednak, jak ta dezynfekcja działa, czy jest maksymalnie skuteczna, oraz bezpieczna dla ludzi, zwierząt, otoczenia. Chcąc oczyścić z bakterii i wirusów swoje mieszkanie, czy biuro poszukuje się rozwiązań, które wykażą się najwyższą skutecznością. Uznanie zyskała dezynfekcja oparta o promieniowanie UV-C. Jakie są jego właściwości, oraz czy jest ono skuteczne i bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania zostaną przedstawione w niniejszym artykule. 

Jak działa promieniowanie UV-C?

Światło UV-C wyróżniają fale o długości 100–280 nm. Właściwości światła UV-C zostały docenione w czasie pandemii, ze względu na swoje działanie skutecznie niszczące warstwę lipidową komórek wirusa. Ponadto, efektywnie zabija wszelkie drobnoustroje i grzyby. Światło UV-C skutecznie uszkadza również DNA bakterii i likwiduje wszelkie patogeny. Dzięki temu zyskało ono uznanie w dezynfekcji pomieszczeń, powierzchni, przystanków autobusowych i wielu innych miejsc. Z powodzeniem stosuje się je także na lotniskach, w handlu, w transporcie publicznym, w branży fitness i nie tylko. Właściwości światła UV-C określa się więc jako bardzo silnie biobójcze. Potwierdzone zostało także badaniami, iż komórki koronawirusa są wrażliwe na światło UV-C, dzięki temu jest to wysoce skuteczna metoda dezynfekcji.

Wpływ światła UV-C na ludzi i inne organizmy żywe

Jak już wspomniano, właściwości światła UV-C pozwalają na wykonanie skutecznej i bardzo szybkiej dezynfekcji wybranych powierzchni. A jak to jest z jego bezpieczeństwem? Czy wpływa ono na organizmy żywe? Otóż niestety tak. Bezpośrednia ekspozycja na światło UV-C może być niebezpieczna dla ludzi i organizmów żywych, ze względu na dość wysokie stężenia promieniowania wykorzystywanego podczas dezynfekcji. Ze skutecznym rozwiązaniem wychodzi naprzeciw społeczeństwu firma Adssa, która proponuje dezynfekcję na podstawie oprawy ADS DISINFECTION MODULE, a także z wykorzystaniem AUTONOMIC ROBOT PRO. Wspomniane oprawy pozwalają na skuteczne likwidowanie wirusów grypy, COVID-19 jak i innych czynników chorobotwórczych. Jedna taka oprawa dezynfekuje powierzchnie już w kilka sekund. Najważniejszy jest jednak fakt, że przedstawione rozwiązania funkcjonują w sposób zdalny, co oznacza, że nie ma potrzeby, aby ktoś brał udział w dezynfekcji i narażał się na naświetlanie UV-C. Tak samo działa AUTONOMIC ROBOT PRO. Robot ten zabija w kilka sekund aż 99,9% szczepów wirusów, bakterii i patogenów. Wykazuje się on najwyższą skutecznością, szybkością działania i bezpieczeństwem. Przedstawione sprzęty do dezynfekcji nie wymagają udziału człowieka, a także wyposażone są w specjalne czujniki ruchu. Jeśli więc AUTONOMIC ROBOT PRO zarejestruje jakiś ruch, natychmiast się wyłączy. Ta forma dezynfekcji zyskała ogromne uznanie w miejscach użytku publicznego ze względu na najwyższą jakość działania, oraz pełne bezpieczeństwo użytkowania. Warto podsumować i przedstawić kilka głównych zalet z użytkowania AUTONOMIC ROBOT PRO, są to m.in.:

  • zapewnienie pełnej ochrony przed wirusami, bakteriami, grzybami i drobnoustrojami,
  • błyskawiczna dezynfekcja,
  • bezpieczeństwo – brak udziału człowieka w procesie dezynfekcji,
  • oszczędności,
  • możliwość dopasowania ustawień do indywidualnych potrzeb.

Jak przedstawiono, światło UV-C jest świetną i sprawdzoną metodą dezynfekcji pomieszczeń i wszelkich przestrzeni. Dzięki zastosowaniu rozwiązań zdalnych przedstawione urządzenia dezynfekujące, czyli AUTONOMIC ROBOT PRO, oraz oprawy ADS DISINFECTION MODULE mogą funkcjonować bez udziału ludzi. Warto zapoznać się z nimi i wybrać skuteczną i bezpieczną formę dezynfekcji swojego mieszkania, czy biura.